Nadchodzą święta, a wraz z nimi okres pełen życzliwości, radości i zabawy. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na ten fantastyczny, niezwykły i czarowny czas. Święta sprawiają, że jesteśmy lepsi i lepszy jest świat wokół nas. Święta cieszą i dają nadzieję… Wszystko pięknie, ale co zrobić, gdy nie odnajdujemy w sobie owych cudowności kojarzonych ze świętami? Co zrobić, gdy jesteśmy sami i w naszym życiu nie zapowiada się żadna pozytywna zmiana? Co począć, gdy na myśl o świętach nie tylko nie cieszymy się, ale wręcz chce nam się płakać? Jak przetrwać święta bez miłości?

Magia świąt

Magia świąt, to zjawisko, któremu możemy ulec lub nie. Od nas zależy czym są nasze święta, jak je przeżywamy i jak się do nich przygotowujemy. Wszechogarniający szał bożonarodzeniowej miłości , życzliwości i dobroci jest w dużej mierze zwyczajowy i sztuczny. Nie bardzo wiadomo dlaczego w ostatni tydzień grudnia mamy się lubić i rozumieć bardziej niż w pozostałe dni. Nie wiadomo i nikt się nad tym nie zastanawia. Wciskająca się wszędzie magia świąt, to nic innego jak wielki chwyt marketingowy. Niezwykły klimat tych dni podkręca się głównie po to byśmy kupowali więcej niż zwykle.

Święta bez miłości

Mając przed sobą samotne święta mamy dwa wyjścia. Albo przeżyjemy je tak samo jak inne dni, albo stwierdzimy, że miłość jest nam niezbędna. Święta bez miłości wielokrotnie pomagają w uświadomieniu sobie tego jak ważna jest dla nas miłość , co w konsekwencji powoduje, że zaczynamy aktywniej szukać jej wokół siebie. Innymi słowy, robimy coś, by następne święta przeżywać z kimś bliższym naszemu sercu. Święta bez miłości wcale nie muszą być smutne. Nie będą takie, jeśli odetniemy się od zwyczajowej magii tych dni i znajdziemy własną magię. będąc szczęśliwymi i spełnionymi bez miłości przez resztę roku, nie możemy stać się nieszczęśliwi tylko z powodu świąt.

Własna magia świąt

Przeżyj swoje święta tak jak lubisz. Pewien problem dla osób samotnych stanowi zagospodarowanie wolnego czasu. Święta, to minimum dwa wolne dni, a czasem jest ich więcej. Zaplanuj sobie ten czas. Wypełnij go tym, na co nie starcza ci czasu na co dzień. Czytaj książki, słuchaj muzyki, wyjedź gdzieś, dozuj sobie różne przyjemności. Jeśli dekoracje świąteczne wprawiają cię w zły nastrój, irytują i denerwują – daruj je sobie. Nie ma obowiązku ubierania choinki i stawiania tu i ówdzie świątecznych figurek.

Powtarzalność świąt

Przeżywane co roku święta mogą wydawać się nudne i bezsensowne. Boże Narodzenie wcale nie musi być zawsze takie samo. Jeszcze zanim się zacznie można wprowadzać jakieś nowe elementy. Może to być na przykład samodzielne zrobienie kartek z życzeniami dla rodziny i znajomych. Można pokusić się o życzenia w formie samodzielnie znalezionych cytatów z poezji. Będąc gościem można zaproponować własną potrawę na wigilię. Pomysłów jest mnóstwo, a twórcze podejście do sprawy, pomaga przetrwać czas przedświąteczny i same święta.

Nie odmawiaj

Wiedząc, że jesteś sam, twoja rodzina, przyjaciele lub znajomi, mogą zapraszać cię na święta. Nie odmawiaj im z tego powodu, że zapraszają cię tylko dlatego, żebyś nie czuł się samotny w te dni. My, współcześni, do bólu niezależni ludzie, tłumaczymy to sobie jako litość. Ale to nie jest litość. To dowód na to, że innym nie jest obojętne jak się czujemy, świadectwo empatii i wczuwania się w naszą sytuację. Wspólnych świąt odmów tylko tym, z którymi naprawdę będziesz źle się czuł przy świątecznym stole.

Wieczór wigilijny

Wieczór wigilijny, to najtrudniejsza część świąt, jeśli nie ma ich z kim spędzić. Zadbaj o to, by zaplanować ten czas. Możesz skorzystać ze świątecznych turnusów wczasowych. Możesz też pomóc w przygotowaniu i przebiegu wigilii organizowanych przez różne instytucje. Nie tylko nie poczujesz się samotny, ale zobaczysz, że jesteś potrzebny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *