Odkrycie starożytnego lasu tropikalnego na Svalbard, norweskim archipelagu na Oceanie Arktycznym może wyjaśnić jedną z najbardziej spektakularnych zmian klimatycznych w historii Ziemi.

Około 400 milionów lat temu, atmosfera ziemska była świadkiem 15-krotnego zmniejszenia się ilości dwutlenku węgla

Klimatolodzy od dawna starali się wytłumaczyć ten spadek. Niektórzy naukowcy uważają, że to powstanie lasów, takich jak ten znaleziony w Norwegii, miało zasadniczy wpływ na te zmiany. Kiedy planeta musiała sobie poradzić pierwszy raz z zagospodarowaniem tak dużych roślin, potężne tropikalne drzewa wyssały miliony ton CO2 z atmosfery.

Niedawno odkryte szczątki lasu – datowanego na 380 mln lat z pniakami zachowanymi w pionowej pozycji – mogą oznaczać początek przejścia z małych roślin i traw do dużych lasów

„Pozostałości pokazują nam, jaka roślinność i krajobraz dominowały na równiku 380 mln lat temu, kiedy pierwsze drzewa zaczęły pojawiać się na Ziemi” – twierdzi badacz Chris Berry, profesor nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Cardiff.

Obecne szczątki lasu znajdują się bardzo daleko od jego pierwotnej lokalizacji, ponieważ znajdował się on w tamtym okresie w okolicach równika. W okresie dewonu, od 420 do 360 milionów lat temu, norweski archipelag był częścią Laurazji, jednego z dwóch superkontynentów (wraz z Gondwaną). Starożytne drzewa rozwijały się tysiące kilometrów na południe od ich obecnego położenia.

Odkrycie lasu wspiera teorię, że powstanie lasów doprowadziło do spadku poziomu CO2. Oprócz wysysania większej ilości dwutlenku węgla, wysokie drzewa wspomogły również blokowanie promieniowania słonecznego. W miarę upływu czasu, planeta oziębła do temperatury bliskiej dzisiejszej.

„Ewolucja wielkości roślinności do poziomu drzew jest najbardziej prawdopodobną przyczyną tego dramatycznego spadku dwutlenku węgla, ponieważ rośliny pochłaniają go w procesie fotosyntezy do budowy tkanek, a także w procesie formowania gleb”, konkluduje Berry.

Odkrycie zostało szczegółowo opisane w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Geology.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *